Izba historyczna

DOMEK BABUNI
W dniu 23 lipca 2017 roku w Odpust Matki Boskiej Szkaplerznej w Neplach została otwarta i poświęcona Parafialna Izba Historyczna. W budynku, w którym po przejściu na emeryturę w 1992 roku przez prawie 18 lat zamieszkiwał ks. Zdzisław Oziembło zebrane zostały eksponaty, które przybliżają historię pracy i życia naszych rodziców i dziadków. Większość przedmiotów pochodzi od p. Bogusławy Hawryluk-Matalińskiej, która przez kilkanaście lat gromadziła i udostępniała je zwiedzającym w ramach działalności Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Nadbużańskiej „Bugowiaki”, najpierw w Neplach, a następnie w Terespolu.

Po zakończeniu działalności przez Stowarzyszenie zgromadzone eksponaty ponownie trafiły do Nepli. Wolą radnych parafialnych i ks. proboszcza Sławomira Harasimiuka zostały zgromadzone w budynku mieszkalnym po zmarłym śp. ks. Zdzisławie Oziembło. Odmalowania pomieszczeń, przejęcia przedmiotów i wyeksponowania ich podjęły się Anna Stefaniuk i Elżbieta Sylwesiuk. Pomagało im bezinteresownie kilka osób. Uwieńczeniem ich pracy było otwarcie Izby i udostępnienie zwiedzającym. Oficjalna nazwa Izby U Pana Boga… za piecem… – Mieszkanie Babuni – Izba pamięci ks. Zdzisława Oziembło i historii parafii Neple.

W poszczególnych pomieszczeniach znalazły miejsce:

– Kuchnia – bijanki do masła, garnki i rondle, dzieże do robienia chleba, kredens kuchenny, przetaki, beczki na ogórki i kapustę, lampy naftowe, krzesła kuchenne, gąsiory na wino w wiklinowych koszykach, drewniana łopata do pieca chlebowego, stolnica, makatki naścienne, balia z tarką do prania, pralka, inne. –

Pokój I – szafa pokojowa dwudrzwiowa, kredens pokojowy, toaletka pokojowa, łóżko, stół pokojowy, kołyska wiklinowa, etażerka, tombiki na kwiaty, radio, telefon, patefon, adapter i płyty analogowe, stare gazety, serwetki i obrusy o różnych wymiarach i wzorach, obrazy religijne i świeckie, inne –

Pokój II – kołowrotek do przędzenia wełny, drapuga, kluczka do siana, nożyce do strzyżenia owiec, przyrząd do rozciągania skór, świder do drzewa, żelazka na węgiel, motowidło, kijanka do prania, maglownice, sierpy, stare odbiorniki radiowe, stare walizki, inne. –

Pokój III – w pomieszczeniu obecnie niezagospodarowanym w latach 2018-2019 zostaną wyeksponowane dokumenty, zdjęcia i przedmioty związane z osobą śp. ks. Zdzisława Oziembło i historią parafii począwszy od połowy XVII wieku aż do 2019 roku, w którym odbędą się uroczystości 100 lat parafii rzymskokatolickiej w Neplach.

Dodatkowo w gablotach można oglądać stare zdjęcia przedstawiające Neple, Krzyczew, Kuzawkę i Starzynkę.
Domek Babuni jest miejscem, które warto odwiedzić w ramach prywatnej lub zbiorowej wycieczki i zapoznać się ze zbiorami, które sukcesywnie są uzupełniane; po uprzednim umówieniu się z p. Anną – tel. 533 437 622 lub p. Elżbietą tel. 723 472 889.

Opiekunowie Izby proszą osoby posiadające stare przedmioty codziennego użytku, nieprzydatne w domu o przekazanie ich do Domku Babuni, gdzie znajdą właściwe miejsce. Potrzebny jest: stół kuchenny, łóżko drewniane, różne inne. Wszystkie dotychczas zgromadzone eksponaty są oznaczone nazwiskiem i imieniem osoby przekazującej.

Uroczystość poświęcenia i otwarcia Izby .


KUCHNIA

P O K Ó J I

P O K Ó J II

(Visited 1 876 times, 2 visits today)